تهاجم علیه سپاه؛ تاوان نگهبانی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن

دوم اردیبهشت‌ماه، سالروز تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر اساس فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و شکل‌گیری شورای فرماندهی سپاه در این روز در سال ۱۳۵۸ است که البته مقدمات آن به حضور جوانان انقلابی در نبردهای مسلحانه در روزهای ۲۱ و ۲۲ بهمن‌ماه سال ۱۳۵۷ برای سقوط رژیم پهلوی و شکل‌گیری گروه‌های موسوم به پاسداران در مساجد و مراکز مذهبی برمی‌گردد. اما رسمیت یافتن آن چند ماه بعد و در چنین روزی با تصمیم شورای انقلاب صورت گرفت که وقایعی چون، تحرکات نیروهای نظامی ـ امنیتی رژیم سابق، فعالیت‌های خرابکارانه و مسلحانه گروهک‌های ضد انقلاب و مدعی قومیت در ترکمن‌صحرا، کردستان، خوزستان، فرصت‌طلبی اشرار و گروه‌های هرج‌ومرج‌طلب و حاکمیت شرایط نامناسب نیروهای انتظامی و نظامی متأثر از پیروزی انقلاب اسلامی، ضرورت تشکیل نهادی انقلابی، منسجم، سازمان یافته و در عین حال مکتبی و معتقد به اهداف انقلاب اسلامی را به عنوان بازوی نظامی مطمئن و معتمد برای انقلاب اسلامی و رهبری آن گوشزد می‌کرد. نیرویی که بتواند نگهبان دستاوردهای انقلاب اسلامی و سدکننده‌ هر جریان ضد انقلابی و برانداز باشد. با چنین نگاهی بود که در ذیل وظیفه یا رسالت کلان مشخص شده برای سپاه، وظایف کارکردی متنوعی تعریف شد که عبارت بودند از:
۱ـ کمک ‌به امور انتظامی، امنیتی، کنترل، تعقیب و دستگیری عناصر ضد انقلاب.
۲ـ مبارزه مسلحانه علیه جریان‌های مسلح ضدانقلاب.
۳ـ دفاع در برابر حملات و اشغال بیگانگان و عوامل داخلی آنان.
۴ـ هماهنگی و همکاری موثر با نیروهای مسلح.
۵ـ کمک در اجرای دستورات رهبر انقلاب اسلامی و دادگستری دولت جمهوری اسلامی.
۶ـ حمایت از نهضت‌‌های رهایی‌بخش و حق‌طلب تحت نظر رهبری معظم انقلاب اسلامی.
۷ـ کمک به پیشبرد طرح‌های عمرانی.
مروری بر سوابق و عملکرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که این نهاد انقلابی تاکنون توانسته است نقش موثری در نگهبانی از انقلاب اسلامی‌داشته و ایفاکننده نقش‌های زیر باشد:
۱ـ مهار ضد انقلاب و گروه‌های تجزیه‌طلب و برانداز که در شرایط سخت ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی انجام شد و سپاه در مقابله با گروهک‌های تجزیه‌طلب در ترکمن‌صحرا، خوزستان، کردستان و همچنین منافقین و جریانات خطرناک لیبرالی و وابسته، ضمن جلوگیری از تجزیه کشور، راه مصادره و انحراف انقلاب اسلامی را نیز سد کرد.
۲ـ مقابله با تجاوز بیگانگان که از حضور اولیه در صحرای طبس و انجام اولین بررسی‌های اطلاعاتی از آثار باقی‌مانده از تجاوز آمریکا در چهارم اردیبهشت سال ۱۳۵۹ تا مقابله‌ حماسی و پرافتخار با تجاوز حزب بعث عراق و انجام عملیات‌های کوچک و بزرگ درون‌مرزی و برون‌مرزی و تنبیه متجاوز را شامل می‌شود.
۳ـ مشارکت در سازندگی کشور برای بازسازی خرابی‌های ناشی از ظلم و ستم رژیم پهلوی و خرابی‌های جنگ تحمیلی و همچنین خنثی‌سازی نقش تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی علیه ملت بزرگ و کشور اسلامی ایران که پس از جنگ و با به کارگیری توان مهندسی مجرب، ماهر و انقلابی آغاز شده و تاکنون با افزایش توان علمی ـ مهارتی ادامه یافته و معین دولت‌های مختلف برای افزایش کارآمدی نظام و رضایت‌مندی مردم بوده است.
۴ـ مقابله با جنگ نرم و خنثی‌سازی جنگ اطلاعاتی دشمن که با پیش‌برندگی انقلاب اسلامی و عمق‌بخشی فرهنگی، به ویژه در شرایط پس از جنگ توانسته اهداف ناجوانمردانه دشمن را برای براندازی نرم و فعال‌سازی جریانات وابسته در عرصه‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، خنثی کند.
پیچیدگی حضور در این عرصه به مراتب بیشتر از جنگ با ضد انقلاب و بیگانه بوده و دلیل اصلی آن، در هم‌تنیدگی و هم‌پوشانی اهداف بیگانگان، ضدانقلاب با جریانات انحرافی و قدرت‌طلب داخلی است که بعضاًًً سابقه مبارزاتی و انقلابی نیز دارند. نمونه بارز آن فتنه سال ۸۸ است که در آن گروهی از نیروهای ضدانقلاب و انقلابیون خسته و یا استحاله شده با حمایت آشکار بیگانگان به شورش علیه جمهوریت نظام و سرکشی در برابر رأی مردم برخاسته و قصد راه‌اندازی انقلاب رنگی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی را داشتند.
اما در شرایطی که بعضی از خواص و نخبگان دچار تردید شده و سکوت را انتخاب کرده بودند، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با به کارگیری قدرت هوشمند، ضمن تأمین امنیت در برابر شورش خشن با روشنگری و بصیرت‌بخشی برای شناساندن ماهیت واقعی فتنه‌گران و برداشتن نقاب از چهره نفاق جدید، به عبور کم‌هزینه‌ نظام از آن فتنه خطرناک کمک شایانی کرد و البته مغضوب فتنه‌گرانی واقع شد که با تبدیل به الیگارشی ‌قدرت‌طلب، مرزبندی با ضد انقلاب را مدت‌ها پیش پشت سر گذاشته بودند.
بدیهی است جایگاه و نقش موثر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسداشت و نگهبانی از انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلف که نه‌تنها به درون مرزها محدود نمانده و به صدور روحیه‌ انقلابی و کمک به نهضت‌های انقلابی و بیداری اسلامی در خارج از کشور کشیده شده و در گونه وسیعی از مقابله با تهدیدات سخت، نیمه‌سخت و نرم به ظهور رسیده و در عین اقتدار در برابر ضد انقلاب از هر گونه تعارف با وابستگان و منحرفان هم به دور است، امروز با واکنش دشمنان و جریانات انحرافی و وابسته مواجه شود. لذا پدیده سپاه‌هراسی که در خارج و توسط بیگانگان و ضدانقلاب طراحی شده در اشکال مختلف به صورت متوالی و در قالب متهم‌سازی و زمینه‌سازی برای محدودسازی سپاه توسط منحرفان و عمدتاًً مغرضان و بعضاًً ناآگاهان داخلی دنبال می‌شود.
هدف اصلی این حملات ناجوانمردانه که گاه در پوشش دلسوزی و نگرانی و گاه برچسب سهم‌خواهی و منفعت‌طلبی و قدرت‌طلبی علیه سپاه دنبال می‌شود، خنثی‌سازی نقش سپاه و تبدیل آن به یک نیروی مسلح عادی است که البته نه تنها مغایر با رسالت قانونی و انقلابی سپاه، بلکه در تضاد با الزامات و ضرورت‌های دفاع از مصالح نظام و منافع ملی در شرایط فعلی می‌باشد. بدیهی است که در برابر چنین پدیده‌ای نمی‌توان از بیگانه و دشمن گله‌مند بود، اما برخی مواضع مبهم و گاه سریع برخی غافلان داخلی که با همنوایی با دشمن، بر طبل محدودسازی سپاه با برچسب‌های سیاسی و اقتصادی می‌کوبند، جای سوال جدی پدید می‌آورد که چه نوع ارتباط و همسویی بین آنان با ضد انقلاب و بیگانگان وجود دارد؟
اما پاسداران به خوبی به یاد دارند که در گذشته برخی گروه‌های وابسته و انحرافی که قصد مصادره انقلاب اسلامی را داشتند ابتدا به دنبال نفوذ و مصادره سپاه بودند و پس از مأیوس شدن از این خط، به دنبال برچسب‌زنی و محدودسازی سپاه برآمدند و سپاه را به داشتن طرح کودتا و به دست گرفتن قدرت متهم می‌کردند.
امروز هم جریانات وابسته و یا انحرافی هستند که همنوا با دشمن، پروژه سپاه‌هراسی را از بیرون اقتباس گروه و به داخل توسعه داده‌اند و ناجوانمردانه، اقدامات سپاه در عرصه‌ عمق‌بخشی داخلی، سازندگی و مقابله با جنگ نرم و اطلاعاتی دشمنان و ضدانقلاب یا جریانات انحرافی و وابسته را با برچسب ورود به دسته‌بندی‌های سیاسی و سهم‌خواهی و منفعت‌طلبی اقتصادی، آماج حملات و یا قضاوت‌های مغرضانه و به دور از انصاف قرار می‌دهند. اما فرزندان ملت در سپاه، با بصیرت نافذ و شناخت دشمن و جریانات انحرافی و یا وابسته و شیفته‌ قدرت و ثروت، لحظه‌ای از رسالت و وظیفه‌ انقلابی خود کوتاه نمی‌آید و از ملامت هر ملامت‌گری چه بیگانه و چه وابسته و انحرافی، ذره‌ای تردید و هراس نخواهد داشت. این تاوانی است که باید برای ادای رسالت مقدس نگهبانی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن پرداخت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>