تلاش براي همگرايي در دو اردوگاه!

0
921

نزديکي به انتخابات با روند جنب‌وجوش جريان‌هاي سياسي همسويي دارد. اين روزها همه گروه‌هاي سياسي فعاليت‌هاي انتخاباتي خود را آغاز کرده‌اند؛ اما اين فعاليت‌ها با مشکلات و معضلاتي همراه است. يکی از مهم‌ترين معضلات جريان‌هاي سياسي، آشفتگي است که در اردوگاه هر دو جريان سياسي وجود دارد و تاکنون چندان نتوانسته‌اند براي رفع آن اقدام مؤثري انجام دهند.
اصولگرايان اين روزها در تلاش براي شکل دادن به شورايي برای ایجاد و رسیدن به وحدت در انتخابات اسفندماه هستند؛ اما هنوز شخصيت‌ها و جريان‌هاي سياسي متعددي از اين دايره بيرون مانده‌اند. اختلافات در سال‌هاي اخير اوج گرفته و گفت‌وگو و نشست براي تفاهم و نزديک‌سازي نظرات نيز به اندازه کافي برگزار نشده است. حرکت جديد آغاز شده نيز چندان ويژگي ممتاز و جذابي ندارد که به مذاق اکثريت خوش آيد تکرار و کهنگي راه‌حل‌ها نیز از رغبت‌ها کاسته است.
اصلاح‌طلبان نيز اوضاع مناسب‌تري ندارند. اردوگاه آنها که پس از فتنه 88 دچار از هم گسيختگي شده بود، هرچند در سال‌هاي اخير تا حدودي بازسازي شده است، همچنان با چالش‌هاي جدي روبه‌رو است. عملکرد ضعيف فراکسيون اميد و دولت مورد حمايت اين جريان در سال‌هاي اخير بر مناقشات درون اردوگاهي‌شان افزوده است. اعتراضات به «محمدرضا عارف» به عنوان رياست شوراي‌عالي سياستگذاري اصلاح‌طلبان و رئيس فراکسيون اميد مجلس امروز علني شده و وي از همه سو مورد هجمه اصلاح‌طلبان قرار دارد. اضلاع مختلف جريان اصلاح‌طلبي با يکديگر درگير شده‌اند؛ اختلافات اعضاي حزب کارگزاران سازندگي همچون غلامرضا کرباسچي با اعضاي حزب اراده ملت و حتي اعضاي دولت اعتدال اين روزها در رسانه‌هاي مختلف تيتر مي‌شود. اختلافات درون‌گروهی نيز در اوج خود قرار دارد؛ به نحوي که منجر به انشعاب در حزب «اعتماد ملي» شد و اعضاي منشعب حزب جديدي با عنوان «جمهوريت» تشکيل دادند که به واگرايي بيشتر خواهد انجاميد.
ترديدها حتي به نقش‌آفريني رئيس دولت اصلاحات در اين اردوگاه نيز رسانه‌هاي شده است! و اينکه آيا خاتمي هنوز به مثابه شخصيت محوري اصلاح‌طلبان می‌تواند در انتخابات سال 1398 نقش‌آفرين باشد، محل پرسش است! خاتمي نيز اعتماد به نفسش را از دست داده و نسبت به ميزان اثرگذاري نظراتش در ميان بدنه اجتماعي و حتي بزرگان اصلاح‌طلب دچار تردید شده است!
البته اين شرايط منجر به نااميدي هيچ کدام از جريان‌هاي سياسي نيست، بلکه همگی تلاش دارند تا به هر نحو ممکن فرصت‌هاي از دست رفته را جبران کرده و راهي براي موفقيت در انتخابات مجلس يازدهم را فراهم کنند.
اصلاح‌طلبان در آخرين اقدام خود پاي مجمع روحانيون مبارز را به ميدان انتخابات باز کرده‌اند. پس از مدت‌ها که خبري از فعاليت اين مجموعه ريش‌سفيد اصلاح‌طلبان نبود، در هفته گذشته اخبار ديدار اعضاي فراکسيون اميد براي اولين بار پس از چهار سال با بزرگان «مجمع روحانيون» رسانه‌اي شد. در اين ديدار اعضاي فراکسيون اميد تلاش کردند تا با گزارش مبسوط از عملکردشان، نگاه منفي و پرانتقاد اعضاي مجمع را تا حدودي اصلاح نموده و اعتماد به این فراکسیون را احيا کنند.
ورود مجمع روحانيون مبارز به ميدان تعاملات اردوگاه اصلاح‌طلب مي‌تواند سرآغازي نو پيش روي اصلاح‌طلبان باشد که شايد بتواند به نحوي محوريت اين اردوگاه را در اختيار بگيرد. همان‌طور که اخبار نیز از احتمال ورود جامعه روحانيت مبارز به عرصه وحدت اصولگرايان خبر می‌دهد. اين ورودها را شايد به نوعي بتوان بازگشت به گذشته دانست؛ زمانی که اين دو تشکل به نوعي محور دو جريان چپ و راست در دهه 1370 بودند.
از سويي ديگر گذر زمان وضعيت‌ها و اعتبارها را دگرگون کرده است و معلوم نيست ريش‌سفيدي و شيخوخيت تشکل‌هاي سنتي براي جوانان اصولگرا و اصلاح‌طلب چندان قابل قبول باشد و روند آغاز شده به سرانجام برسد! گذر زمان حقایق بیشتری را در این زمینه آشکار خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید