تلاش برای همگرایی در دو اردوگاه!

0
863
مهدی سعیدی - کارشناس سیاسی

نزدیکی به انتخابات با روند جنب‌وجوش جریان‌های سیاسی همسویی دارد. این روزها همه گروه‌های سیاسی فعالیت‌های انتخاباتی خود را آغاز کرده‌اند؛ اما این فعالیت‌ها با مشکلات و معضلاتی همراه است. یکی از مهم‌ترین معضلات جریان‌های سیاسی، آشفتگی است که در اردوگاه هر دو جریان سیاسی وجود دارد و تاکنون چندان نتوانسته‌اند برای رفع آن اقدام مؤثری انجام دهند.
اصولگرایان این روزها در تلاش برای شکل دادن به شورایی برای ایجاد و رسیدن به وحدت در انتخابات اسفندماه هستند؛ اما هنوز شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی متعددی از این دایره بیرون مانده‌اند. اختلافات در سال‌های اخیر اوج گرفته و گفت‌وگو و نشست برای تفاهم و نزدیک‌سازی نظرات نیز به اندازه کافی برگزار نشده است. حرکت جدید آغاز شده نیز چندان ویژگی ممتاز و جذابی ندارد که به مذاق اکثریت خوش آید تکرار و کهنگی راه‌حل‌ها نیز از رغبت‌ها کاسته است.
اصلاح‌طلبان نیز اوضاع مناسب‌تری ندارند. اردوگاه آنها که پس از فتنه ۸۸ دچار از هم گسیختگی شده بود، هرچند در سال‌های اخیر تا حدودی بازسازی شده است، همچنان با چالش‌های جدی روبه‌رو است. عملکرد ضعیف فراکسیون امید و دولت مورد حمایت این جریان در سال‌های اخیر بر مناقشات درون اردوگاهی‌شان افزوده است. اعتراضات به «محمدرضا عارف» به عنوان ریاست شورای‌عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و رئیس فراکسیون امید مجلس امروز علنی شده و وی از همه سو مورد هجمه اصلاح‌طلبان قرار دارد. اضلاع مختلف جریان اصلاح‌طلبی با یکدیگر درگیر شده‌اند؛ اختلافات اعضای حزب کارگزاران سازندگی همچون غلامرضا کرباسچی با اعضای حزب اراده ملت و حتی اعضای دولت اعتدال این روزها در رسانه‌های مختلف تیتر می‌شود. اختلافات درون‌گروهی نیز در اوج خود قرار دارد؛ به نحوی که منجر به انشعاب در حزب «اعتماد ملی» شد و اعضای منشعب حزب جدیدی با عنوان «جمهوریت» تشکیل دادند که به واگرایی بیشتر خواهد انجامید.
تردیدها حتی به نقش‌آفرینی رئیس دولت اصلاحات در این اردوگاه نیز رسانه‌های شده است! و اینکه آیا خاتمی هنوز به مثابه شخصیت محوری اصلاح‌طلبان می‌تواند در انتخابات سال ۱۳۹۸ نقش‌آفرین باشد، محل پرسش است! خاتمی نیز اعتماد به نفسش را از دست داده و نسبت به میزان اثرگذاری نظراتش در میان بدنه اجتماعی و حتی بزرگان اصلاح‌طلب دچار تردید شده است!
البته این شرایط منجر به ناامیدی هیچ کدام از جریان‌های سیاسی نیست، بلکه همگی تلاش دارند تا به هر نحو ممکن فرصت‌های از دست رفته را جبران کرده و راهی برای موفقیت در انتخابات مجلس یازدهم را فراهم کنند.
اصلاح‌طلبان در آخرین اقدام خود پای مجمع روحانیون مبارز را به میدان انتخابات باز کرده‌اند. پس از مدت‌ها که خبری از فعالیت این مجموعه ریش‌سفید اصلاح‌طلبان نبود، در هفته گذشته اخبار دیدار اعضای فراکسیون امید برای اولین بار پس از چهار سال با بزرگان «مجمع روحانیون» رسانه‌ای شد. در این دیدار اعضای فراکسیون امید تلاش کردند تا با گزارش مبسوط از عملکردشان، نگاه منفی و پرانتقاد اعضای مجمع را تا حدودی اصلاح نموده و اعتماد به این فراکسیون را احیا کنند.
ورود مجمع روحانیون مبارز به میدان تعاملات اردوگاه اصلاح‌طلب می‌تواند سرآغازی نو پیش روی اصلاح‌طلبان باشد که شاید بتواند به نحوی محوریت این اردوگاه را در اختیار بگیرد. همان‌طور که اخبار نیز از احتمال ورود جامعه روحانیت مبارز به عرصه وحدت اصولگرایان خبر می‌دهد. این ورودها را شاید به نوعی بتوان بازگشت به گذشته دانست؛ زمانی که این دو تشکل به نوعی محور دو جریان چپ و راست در دهه ۱۳۷۰ بودند.
از سویی دیگر گذر زمان وضعیت‌ها و اعتبارها را دگرگون کرده است و معلوم نیست ریش‌سفیدی و شیخوخیت تشکل‌های سنتی برای جوانان اصولگرا و اصلاح‌طلب چندان قابل قبول باشد و روند آغاز شده به سرانجام برسد! گذر زمان حقایق بیشتری را در این زمینه آشکار خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید