تقویم انقلاب 970- ناکامی در طرح فشار بر نجف

0
777

برای شنیدن صوتی این مطلب؛فایل نهم را پخش کنید. شما می‌توانید دیگر نسخه صوتی‌ها را در همین‌جا و یا پست اختصاصی مربوط به هرکدام، بشوید.

تقویم تاریخی انقلاب اسلامی روزهای تلخی را به ثبت رسانده است؛ یکی از بارزترین آنها طرح فشار و ایجاد محدودیت در محل اقامت امام(ره) بود، به گونه‌ای که جلوی هر گونه رفت‌و‌آمد،‌ سخنرانی، صدور پیام و بیانیه از منزل امام(ره) در نجف ممنوع شده بود. ، محل اقامت امام(ره) در محاصره کامل قرار داده شد تا جلوی فعالیت انقلاب گرفته شود. اوج این واقعه از 7 تا 14 مهر ماه بود و با مراجعه به جلد سوم صحیفه امام(ره) دیده می‌شود که در این مقطع هیچ‌گونه مطلبی از ایشان درج نشده است شاه، سلطنت و دستگاه‌های امنیت که در بن‌بست و مخمصه‌ گیر کرده بودند، در نهایت به این گزینه می‌رسند که باید اهرم‌های فشار را بر نجف شدت بیشتری بدهند که در این مسیر از سه اهرم به کار گرفته شد:
1ـ پایان منازعات با رژیم بعث؛ رژیم پهلوی از در آشتی با رژیم صدام وارد شد تا تردد ایرانیان به عراق و بالعکس را کنترل کنند و بعثی‌ها متعهد ‌شوند که عرصه فعالیت سیاسی مبارزان ایرانی را تنگ می‌کنند؛ به گونه‌ای که از دوم مهرماه بیت امام(ره) در نجف در محاصره قرار گرفت. مرحوم فردوسی‌پور یکی از همراهان امام(ره) در خاطراتش آورده است: «بعد از آشتی ایران و عراق و امضای قرارداد، بلافاصله استاندار نجف اینجانب را که واسطه و رابط بودم احضار کرد و گفت که اگرچه به انقلاب شما علاقه‌مندیم، ولی پس از انعقاد قرارداد نمی‌توانیم به شما اجازه فعالیت سیاسی بدهیم و تهدید کرد که از این پس اگر یک خط علیه ایران چاپ کردید، انگشت‌تان را قطع می‌کنم.»
2ـ دستگاه‌های اطلاعاتی، ‌امنیتی و ‌سیاسی حاکم بر عراق؛ آنها تمام امکانات خود را به کار گرفتند تا جلوی فعالیت‌های فرهنگی‌ـ تبلیغی امام(ره) در نجف گرفته شود، حتی چاپ توضیح‌المسائل حضرت امام(ره) توقیف شد. مرحوم فردوسی‌پور در خاطرات خود می‌نویسد: «دو نفر از شخصیت‌های بغداد، یکی رئیس سازمان امنیت وقت عراق و دیگری یکی از وزرای رژیم بعث خدمت امام رسیدند و گفتند ما با دولت ایران قرارداد امضا کرده‌ایم که فعالیت سیاسی علیه رژیم ایران نکنیم؛ بنابراین شما [یعنی حضرت امام] هم فعالیت سیاسی علیه ایران نداشته باشید‌ امام راحل هم پاسخ قاطعی دادند و فرمودند: «اگر شما با دولت ایران قرارداد دارید که فعالیت سیاسی نداشته باشید،‌ من با ملت ایران قرارداد دارم که فعالیت سیاسی داشته باشم.»
3ـ جریان مدعی مذهب و مرجعیت تقلید به نام «سیدکاظم شریعتمداری» ؛ وی از نفوذ خود استفاده می‌کرد و فعالیت‌های تبلیغی‌اش را روی نجف برده بود تا مردم و ملت ایران از انقلاب فاصله بگیرند. حتی او در چندین مصاحبه با مواضع امام(ره) صریح برخورد می‌کرد و از شاه امتیاز می‌گرفت و به صراحت در مصاحبه‌اش می‌گفت: «تمام تلاش من برای حفظ مقام سلطنت است. من برای حفظ تاج و تخت و رژیم متکی به قانون اساسی شده‌ام… یکی از پایگاه‌های مخالف با رژیم سلطنتی ایران نجف است که من صد درصد با این پایگاه مخالفم… [امام] خمینی با رژیم ایران مخالف است و نجف پایگاه موج‌براندازی علیه ایران می‌باشد و… .»

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید