تعطیلی سفارت‌خانه‌های آمریکا با کدام رویکرد؟!

آمریکا تعطیلی بیست‌ودو سفارت‌خانه و کنسولگری‌اش در یکشنبه هفته جاری را به‌مدت یک هفته تمدید کرد. محل این سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌ها، شمال آفریقا و غرب‌آسیا در کشورهایی مانند عربستان، عراق، یمن، مصر، کویت، بحرین، عمان، امارات، اردن، جیبوتی، بنگلادش، قطر و افغانستان است. علت این اقدام، ابتدا نگرانی از آغاز حملات القاعده در این مناطق بیان شد و پس از تمدید این زمان یک روزه به یک هفته اطلاعات بیشتری در این باره منتشر شد. براساس اطلاعات جدید، این تعطیلی‌ها  بیشتر جنبه نمایشی دارند و چنانچه خبر حملات القاعده صحت داشته باشد، این تعطیلی نمی‌تواند بازدارنده باشد. اطلاعات جدیدی که مقامات آمریکایی افشا کرده‌اند و آن را علت اصلی نگرانی‌ها می‌دانند، بیانگر آن است که القاعده روش‌های جدیدی را برای حمله‌های انتحاری ابداع کرده و بدین وسیله می‌تواند نیروهای انتحاری خودش را از سیر تجسسی امنیتی آمریکا عبور دهد. یکی از این روش‌های جدید، آزمایش‌هایی است که به‌تازگی القاعده برای کاشت بمب در بدن انسان انجام‌داده است. در صورت صحت این خبر، دیگر فقط سفارت‌خانه‌ها و کنسول‌گری‌های آمریکا در معرض خطر نیستند، بلکه تمام حوزه‌ منافع آمریکا حتی در داخل این کشور در معرض تهدید فزاینده و دائمی قرار دارند. علت دیگری که برای این تعطیلی‌ها بیان شده و آن را هم مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند، شنود مکالمه محرمانه ایمن الظواهری، سرکرده القاعده با ناصرالوحیشی، سرکرده القاعده در یمن و عربستان است که چند روز پیش انجام شد و الظواهری از الوحیشی خواست که علیه اهداف آمریکا عملیات کند.

با وجود خبرهای متعددی که خود آمریکایی‌ها در این باره منتشر کردند و سروصدای زیادی که به‌راه انداختند، به‌نظر می‌رسد این نمایش، همه ماجرا نیست و برای فهم دقیق‌تر موضوع لازم است نیم‌نگاهی نیز به داخل آمریکا داشت. بررسی برنامه‌های مختلفی که مراکز گوناگون آمریکا برای اداره جامعه چندملیتی آمریکا به کار می‌گیرند، نشان می‌دهد فعالیت این مراکز برای شکل و جهت دادن به افکار عمومی شهروندان آمریکایی بسیار بیشتر از هزینه‌ای است که آمریکا در خارج از کشور برای تأثیرگذاری بر سایر ملل می‌پردازد. آمریکایی‌ها هر از گاهی برای اطمینان از منحرف نشدن افکار عمومی آمریکا از چارچوب‌هایی که آن‌ها برایشان می‌سازند، غیرمستقیم حساس‌ترین نقطه این مردم بی‌خبر یعنی امنیت آن‌ها را هدف می‌گیرند تا حس امنیت‌خواهی ذاتی و افراطی آن‌ها را به نفع خودشان زنده و به‌روز نگه‌دارند. اگر چه این روش‌ پیش از حادثه ۱۱ سپتامبر در اشکال دیگر به کار گرفته می‌شد؛ اما پس از حادثه ۱۱ سپتامبر نظر دولتمردان آمریکایی بیشتر به آن جلب شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>