ترتیب خلقت!

0
213

تا به حال فکر کرده‌اید که تصویر در حال نمایش در نمایشگر چگونه تشکیل می‌شود؟ یا چگونه داده‌های گوناگون، قطعه موسیقی‌ای دیجیتال را خلق می‌کنند؟ هنگامی که سندی را از تلفن ‌همراه خود به تلفن ‌همراه دیگری با بلوتوث یا برنامه‌هایی مانند share it و… ارسال می‌کنید، چه چیزی در حال انتقال است؟
علم رایانه و دنیای دیجیتال از یک ترتیب به‌ وجود آمده است؛ ترتیب دو عدد در کنار هم، ترتیب صفرها و یک‌ها به دنبال هم، که هر تغییر در این ترتیب مفهوم جدیدی را ایجاد می‌کند. به همین دلیل علم رایانه را باینری یا دودویی می‌گویند. هر چیزی در این علم مبنای دودویی دارد و شمارش در رایانه از صفر تا یک است! هر سندی که در رایانه، تلفن ‌همراه، لوح نمایشگر، تلویزیون‌های دیجیتال و هر وسیله الکترونیکی که استفاده می‌کنید ترکیبی از صفر و یک‌هاست. از یک سند موسیقی تا یک فیلم با کیفیت 4K، همه ترکیبی از توالی صفر و یک‌ها هستند. رایانه‌ها بر اساس پردازنده خود که 32 بیتی یا 64 بیتی می‌توانند باشند سندها را پردازش می‌کنند. در یک رایانه 32 بیتی که هر سلول حافظه 32 بیت جا می‌تواند اشغال کند، یک سند مجموعه‌ای از بسته‌های 32 بیتی است که هر بسته اطلاعات مربوط به قسمتی از آن فایل را دارد. این بسته 32 بیتی ترکیبی از 32 صفر و یک است، مانند 01011100100011101010110010100110 که ترکیبی ارزشمند به شمار می‌آید. فرض کنید تصویر خانه‌ای را دارید که در رایانه 32 بیتی مجموعه‌ای از بسته‌های 32 بیتی است، که هر قسمت آن ارائه‌دهنده اطلاعاتی خاص است؛ به عنوان مثال رقم اول از 32 رقم، نشان‌دهنده خاموش یا روشن بودن پیکسل نمایشگر است که صفر به معنی خاموش و یک به معنی روشن است. 4 رقم بعدی از 32 رقم، نشان‌دهنده مکان آن پیکسل در نمایشگر است.
5 رقم بعدی نشان‌دهنده رنگ آن پیکسل، 4 رقم بعدی نشان‌دهنده شدت نور آن پیکسل و… به این ترتیب مجموعه اعداد صفر و یک در کنار هم، خانه‌ای را به تصویر می‌کشند.
تا اینجا باید متوجه شده‌ باشید هنگامی که با تلفن ‌همراه خود سندی را انتقال می‌دهید، دقیقاً چه چیزی در حال انتقال است؟ صفر و یک‌ها به صورت امواج در تلفن ‌همراهی به تلفن‌همراهی دیگر انتقال می‌یابند و درک هر دو دستگاه از ترکیب این صفر و یک‌ها یکسان است؛ به همین دلیل دقیقاً همان تصویری که در تلفن ‌‌همراه فرستنده دیده می‌شود، در تلفن‌ همراه گیرنده قابل مشاهده است.
دلیل اینکه مبنای محاسبات در رایانه بر اساس صفر و یک و پایه اعداد 2 است، وابستگی رایانه به جریان الکتریکی است. وجود جریان برای رایانه معنی یک و نبود جریان معنی صفر را می‌دهد. این بودن یا نبودن و تفاوت‌هایش با منطق ده‌دهی سبب سختی در درک نوع کارکرد رایانه می‌شود؛ اما باید گفت علم رایانه اولین و ارزشمندترین ترتیب با معنی را در اختیار ندارد! همه ما نام DNA را شنیده‌ایم؛ رشته‌ای که اطلاعات ژنتیکی را در خود جای می‌دهد و نسل به نسل برای تولید بشر منتقل می‌شود. اطلاعات در DNA به ترتیبی خاص و با استفاده از اتصالاتی ذخیره می‌شود و برای بقای بشر و ساخت سلول‌ها به کار گرفته می‌شود. بر خلاف رایانه که مبنای ترتیب‌ها در آن 2 است، در DNA مبنای ترتیب فراتر رفته و 4 است؛ به همین دلیل داده‌های پیچیده ساخت یک انسان راحت‌تر در آن می‌تواند ذخیره شود. DNA به جریان الکتریکی وابسته نیست و وابستگی آن به مواد آلی است. حتما می‌توان گفت ارزشمندترین ترتیب خلقت در جهان هستی داده‌های ژنتیکی در DNA است که خداوند آنها را خلق کرده است.
همان‌طور که گفته شد، در علم رایانه ترتیب صفر و یک‌ها مفاهیم و ساخته‌های جدیدی ایجاد می‌‌کنند و این ساخته‌ها در نهایتِ بلوغِ خود، نتیجهِ ترتیب DNA خواهند شد که از یک گیاه و حیوان گرفته تا انسان را شامل می‌شوند؛ بنابراین ترتیب صفر و یک‌های خلق‌کننده در علوم رایانه در نهایت چیزی را به وجود خواهند آورد که از میلیون‌ها سال قبل وجود داشته است!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید