بَزک کردن توافق هسته‌ای

همزمان با انجام مذاکرات هسته‌ای کشورمان با کشورهای موسوم به ۱+۵، تغییراتی در تحریم‌های اعمالی به‌وجود آمد. این اتفاقات با رفتارهای گذشته کشورهای مقابل ایران در موضوع هسته‌ای کاملاً متفاوت است. در گذشته این کشورها در هنگام مذاکرات، مدام ایران را تهدید می‌کردند، ولی برخلاف گذشته در این مذاکرات همزمان برخی از تحریم‌ها که در ادامه ذکر می‌شوند، به صورت هدفمند و معنادار لغو و یا تعلیق می‌شوند.
شورای آیین‌نامه وزارت خزانه‌داری انگلیس که وظیفه اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را برعهده دارد، فهرست اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی که دارایی‌های‌شان به‌دلیل ارتباط با تحریم‌های ایران مسدود شده است را اصلاح کرد که در نتیجه آن نام یک شخص حقیقی و هشت شرکت از این فهرست حذف شده است. فهرست کامل این وزارتخانه شامل ۹۳ شخص حقیقی و ۴۶۹ شرکت است که دارایی‌های‌شان به بهانه ارتباط با تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران مسدود شده است.
براساس گفته «ولی‌الله سیف» رئیس کل بانک مرکزی: «معادل ۱۳ تن طلا که قبلاً خریداری شده و در آفریقای جنوبی به صورت امانی طی دو سال گذشته نگهداری می‌شد و به‌دلیل شرایط تحریم و برخی کارشکنی‌ها امکان انتقال به ایران را نداشت، براساس پیگیری‌های انجام‌شده در مذاکرات جاری در وین رفع مشکل شده و طی هفته گذشته در قالب سه محموله که آخرین آن به میزان چهار تن بود، وارد کشور و تحویل خزانه‌ بانک مرکزی شد.» آذرماه سال ۹۳ بود که آمریکا و اتحادیه اروپا، تحت توافقنامه ژنو متعهد شدند در قبال پایبندی ایران به تعهداتش، تحریم طلا و فلزات گرانبها و همین‌طور خدمات مرتبط با آنها را تعلیق کنند و اکنون پس از گذشت ۱۹ ماه، در حاشیه مذاکرات وین، مشکل انتقال «بخشی» از دارایی‌های طلای ایران رفع شده است! این در حالی است که در اکتبر ۲۰۱۳، به‌دنبال انعقاد توافقنامه ژنو، آمریکا و اتحادیه اروپا متعهد شدند «کلیه تحریم‌ها در خصوص معاملات طلا و فلزات گرانبها و خدمات مرتبط با آنها را تعلیق کنند.»
با وجود اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طبق توافقنامه ژنو از همان ابتدا در گزارش‌های خود به پایبندی ایران به تعهداتش اذعان داشته، اما عملی شدن تعهد غرب به یکی از تعهداتش که لغو تحریم طلا بوده، ۱۹ ماه زمان برده و آن هم در نهایت با رایزنی وزارت خارجه در حاشیه مذاکرات هسته‌ای وین محقق شده است که نمونه بارزی از عهدشکنی و غیرقابل‌اطمینان بودن طرف غربی و کشورهای اروپایی مقابل ایران است.
اما سؤال اصلی اینجاست که اهداف این کشورها از لغو و یا تعلیق این تحریم‌های اقتصادی در این برهه حساس و سرنوشت‌ساز مذاکرات چیست؟
اولین پاسخی که می‌توان برای این پرسش یافت این است که آنها بسیار هدفمند سعی در بزک کردن و آرایش توافق احتمالی نزد مردم و مسئولان جمهوری اسلامی دارند.
با این عمل تلاش می‌کنند بتوانند یک اطمینان و ضمانت در اجرا برای توافق احتمالی در نزد افکار عمومی جهان و مردم ایران ایجاد کنند که هنوز توافق شکل نگرفته طرف‌های غربی و اروپایی حسن نیت خود را نشان داده‌اند.
به نوعی سعی در تحت فشار قرار دادن گروه مذاکره کشورمان برای پذیرش توافق مورد نظر خود را دارند، با این رویکرد که پذیرش توافق می‌تواند منفعت‌هایی برای مردم و دولت داشته باشد که این تنها گوشه‌ای از آن است.
نکته آخر اینکه اگر به‌دلیل عدم اطمینان به اجرای تعهدات طرف مقابل، مذاکرات با شکست مواجه شود، راه فرار این کشورها همین اقداماتی است که قرار بود پس از توافق ژنو انجام شود که به هر حال دیر یا زود اجرایی شد.

سعید مهدوی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>