به آمریکا اعتماد نداریم

وقوع برخی اتفاقات در عرصه دیپلماسی ایران در روزهای اخیر، باعث شد تا ساده‌لوحان بپندارند که آمریکا اهل منطق و تعامل است و چنانچه در مواضع ایران انعطافی مشاهده کند، از رفتار متصلبانه و زورگویانه دست برمی‌دارد و روابط ایران به حالت عادی باز می‌گردد و مشکلات برطرف می‌شود. در این میان، غرض‌ورزانی هم به تصور اینکه نظام از روی ضعف نرمش نشان داده، فرصت‌طلبانه ساز مذاکره و ایجاد رابطه آمریکا را با صدای بلند کوک و فضاسازی کردند. آن‌ها به گمان اینکه در چنین فضایی با دامن‌زدن به بحث مذاکره و رابطه با آمریکا و ایجاد اشتیاق در مردم می‌توانند با فریب آن‌ها و افزایش میل عمومی به نزدیکی به آمریکا، نظام را تحت فشار قرار دهند، در رسانه‌های خود تمام نشانه‌های این مسئله را با روش‌های حساب‌شده برجسته می‌کردند. در چنین حال و هوایی، روز گذشته امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) در آیین تحلیف و اعطای سردوشی دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه افسری شهید ستاری، در بیاناتی فرمودند: «به آمریکایی‌ها بدبینیم، به آن‌ها هیچ اعتمادی نداریم.» این عبارت، انتخاب مشترک مشهورترین رسانه‌های دنیا از میان بیانات معظم‌له برای بازتاب دادن بود، اما علت بی‌اعتمادی به آمریکا، به خود این حکومت بازمی‌گردد. آمریکایی‌ها چون خود را قدرتمندتر از دیگران می‌دانند، این حق را برای خود قائلند که خودسرانه تصمیم بگیرند و توافقاتشان را نقض کنند و به هیچ قانونی تن ندهند.

مفهومی که از قدرت در ذهن مقامات آمریکایی نشسته، برابر است با زورگویی و ندیدن حقوق دیگران؛ از این رو آن‌ها نمی‌توانند خارج از چنین شناختی، صادقانه سخن بگویند و هرگاه در ظاهر حرف درست و معقولی می‌زنند، خیلی زود مجبور می‌شوند آن را نقض کنند زیرا با باور ذهنی آن‌ها در تضاد کامل است. موارد مؤید این نکته، در رفتار آمریکایی‌ها بسیار زیاد و تکراری است. تازه‌ترین موردی که می‌توان به آن اشاره کرد، مقایسه سخنان وی در سازمان ملل و اذعان به احترام به حقوق هسته‌ای ملت ایران، با سخنان وی در دیدار با نتانیاهو است که دوباره علیه ایران لحن تهدیدآمیز به کار برد. همین مورد اخیر که به آن اشاره شد، کافی است تا ساده‌لوحان به خود آیند و فریب تبلیغات غرض‌ورزان را نخورند و غرض‌ورزان هم بدانند که بازیچه شدن برای آمریکا، راه به جایی نمی‌برد؛ زیرا رفتار تناقض‌آلود آمریکا، دست آن‌ها را نیز رو و آن‌ها را رسوا می‌کند. آنچه که احتمالاً به‌تدریج می‌تواند ذهنیت آمریکا را درباره آنچه که به‌غلط می‌پندارد، تغییر دهد، منطق قوی‌ و مقاومت باصلابت و هوشیارانه است؛ یعنی همان راهی که تاکنون نظام اسلامی ایران پیموده است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>