بررسی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های استان ایلام

رئیس‌جمهور و هیئت دولت چهارشنبه هفته گذشته در چهارمین سفر استانی پس از استان‌های خوزستان، هرمزگان و سیستان‌وبلوچستان به ایلام سفر کردند. استان ایلام به عنوان یکی از استان‌های مهم کشور، در این سفر یک روزه مورد بازدید و ارزیابی رئیس دولت یازدهم و هیئت وزیران آن قرار گرفت. در این سفر، ۵۵۲۰ میلیارد ریال اعتبار در قالب اجرای ۴۴ طرح مصوب دولت یازدهم به استان ایلام اختصاص یافت که به عقیده بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران با توجه به توانمندی‌های این استان که در ادامه ذکر می‌شوند، دولت در تخصیص اعتبارات غیر کارشناسی عمل کرده است.
* برخی از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های استان ایلام
استان ایلام دارای منابع عظیم نفت و گاز است، به نحوی که از نظر منابع گازی، رتبه دوم کشور و از نظر منابع نفتی، سومین استان غنی کشور به شمار می‌آید. اکنون روزانه ۸۰ هزار بشکه نفت از منابع نفتی ایلام استخراج شده که به سبب فقدان پالایشگاه در استان، از طریق لوله در خوزستان فرآوری می‌شود. با وجود داشتن ذخایر سرشار نفت، گاز و مزیت مجاورت استان به کشور عراق برای صادرات فراورده‌های نفتی و پتروشیمی از یک سو و میدان مشترک نفتی و گازی این استان با کشور عراق و محاسبه هزینه عدم برداشت از منابع این استان از سوی دیگر، ضرورت سرمایه‌گذاری و توجه ویژه به استان ایلام گوشزد می‌شود.
در بخش معدن تعداد ۳۲ معدن در بخش‌های مختلف آلوویم آهکی، گچ، مارون، شن و ماسه و بیتومین در استان ایلام فعال بوده که سالیانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن مواد معدنی از این معادن استخراج می‌شود که ارزش ریالی این میزان مواد معدنی سالیانه ۳۰ میلیارد ریال برآورد شده است. همچنین باوجود منابع غنی و سرشار سیمان، ظرفیت مطلوبی برای تبدیل شدن این استان به قطب سیمان کشور وجود دارد.
استان ایلام به سبب دارا بودن ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک یکی از مهم‌ترین کانون‌های صدور کالای ایرانی به کشور عراق است. نزدیکی به شهرهای عراق، وجود امنیت کامل در مرز و استقبال تجار و بازرگانان از خروجی بین‌المللی مهران سبب شده که این خروجی، به مهم‌ترین معبر مراوده‌های صادراتی ایران ـ عراق تبدیل شود و پتانسیل تبدیل شدن شهر مرزی مهران به منطقه آزاد تجاری وجود دارد.
استان ایلام با دارا بودن سه میلیون دام سبک و سنگین، ۷/۱ میلیون هکتار جنگل و مرتع و ۲۵۰ هزار هکتار زمین زراعی یکی از قطب‌های کشاورزی نیز محسوب می‌شود. همچنین با توجه به بخش‌های متنوع در فعالیت‌های کشاورزی و دامداری ناشی از گوناگونی موقعیت‌های جغرافیایی و اقلیمی و وجود ظرفیت‌های قابل توجه پرورش دام و طیور، این استان از موقعیت ممتازی برای ایجاد صنایع وابسته با سرمایه‌گذاری در بخش کشت و صنعت برخوردار است.
صنعت توریسم نیز یکی از ظرفیت‌های این استان است که باید مورد توجه قرار گیرد. استان ایلام به عنوان بخشی از تمدن‌های ایلام باستان، هخامنشی و ساسانی از اهمیت تاریخی زیادی برخوردار است. همچنین اکثر زائران و شهروندان عراقی برای ورود به ایران مرز ایلام را برمی­‌گزینند که این خود نیز یکی ظرفیت­‌های مهم استان به‌شمار می‌رود که با ساماندهی و سرمایه‌گذاری می‌تواند در خدمت صنعت گردشگری کشور قرار گیرد.
با این همه، استان ایلام یکی از استان‌های محروم کشور محسوب می‌شود که نرخ بیکاری آن بیش از پنج درصد از میانگین کل کشور بالاتر است و ۴۰ درصد جوانان این استان از بیکاری رنج می‌برند. این امر برای رئیس‌جمهور و هیئت وزیران دولت باشد که چرا با این همه ظرفیت‌ و توانمندی ایلام، این استان نمی‌تواند در ارز آوری، تولید ناخالص داخلی و… اقتصاد کشور را یاری و مساعدت کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>