برخی از ویژگی‌های بودجه ۹۳

بودجه مهم‌ترین سند مالی دخل و خرج دولت در یک سال به شمار می‌رود که ارائه بهنگام آن از طرف دولت به مجلس می‌تواند آثار مثبتی را در شرایط و برنامه‌های اقتصادی سال پیش رو به همراه داشته باشد. لایحه بودجه ۹۳ برخلاف سال‌های پیش امسال به موقع تقدیم مجلس شد تا نمایندگان آن را نهایی کنند و دستگاه‌های اجرایی و فعالان اقتصادی به، برنامه‌ها و تمهیدات سال آینده خود بیندیشند. دولت یازدهم در لایحه بودجه سال آینده کل کشور سقف بودجه را در مقایسه با سال جاری ۷/۷ درصد افزایش داده و به رقم ۷۳۸ هزار میلیارد تومان رسانده است. در این لایحه با نظر دولت، بودجه عمومی کشور با ۲/۷ درصد کاهش به مبلغ ۱۹۴ هزار میلیارد تومان و بودجه جاری کشور نیز با ۷/۱۱ درصد افزایش به ۱۴۳هزار میلیارد تومان رسیده است. در ادامه برخی از ویژگی‌های این سند مالی را که بسیار مورد توجه است، بیان می‌کنیم.
۱-ـ از نکات جالب و قابل توجه لایحه بودجه سال ۹۳ کل کشور عدم اشاره به اصلاح قانون هدفمندی یارانه‌ها است. هدفمندی یارانه‌ها موکول به ارائه لایحه دیگری در سال ۹۳ شده است. دولت درآمد حاصل از قانون هدفمندی یارانه‌ها را در لایحه، ۲۳ درصد کاهش داده و از رقم ۵۰ هزار میلیارد تومان به ۳۸ هزار میلیارد تومان رسانده است.
۲ـ در لایحه بودجه ۹۳، دولت رقم ۳۷ هزار میلیارد تومان را برای پروژه‌های عمرانی در نظر گرفته است که برای اتمام فعالیت‌های عمرانی، در پروژه صفر تا ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی تنها اعتباری برای نگهداشت پروژه اختصاص دهد و در پروژه‌هایی با ۲۰ تا ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی کمک کرده است و به پروژه‌های ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی به بالا همه بودجه عمرانی را اختصاص داده است.
۳ـ دولت در این لایحه که به دنبال سیاست تک نرخی کردن ارز می‌باشد، نرخ ارز آزاد را حدود۲۶۵۰ تومان تا ۲۸۵۰ تومان پیش‌بینی کرده است تا ارزش پول ملی افزایش یابد.
۴ـ نرخ تورم در شش ماهه اول سال جاری از سوی بانک مرکزی ۴۰ درصد اعلام شده است. این در حالی است که میزان تورم برای سال آینده در بودجه ۲۵ درصد پیش‌بینی شده و در وضعیت عادی تورم ۲۵ درصد وحشتناک است، اما در مقایسه با تورم ۴۰ درصدی مطلوب به نظر می‌رسد. همچنین رشد نقدینگی که یکی از عوامل موثر در افزایش تورم است در سال ۹۲ حدود ۸/۳۰ درصد بوده است که در لایحه بودجه ۱۸ تا ۲۰ درصد پیش‌بینی شده است.
۵ـ افزایش ۱۸ درصد حقوق کارمندان دولت از دیگر ویژگی‌های لایحه بودجه سال ۹۳ است.
۶ ـ ۳۴ درصد از بودجه عمومی دولت از طریق اخذ مالیات کسب می‌شود. این رقم که به ۶۷ هزار میلیارد می‌رسد بیش از ۳۰ درصد نسبت به سال پیش افزایش یافته است. البته بسیاری از کارشناسان منتقد این رقم هستند و آن را غیر واقعی و دست‌نیافتنی می‌دانند.
۷ ـ از ۱۹۴ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولت باید مبلغ ۷۹ هزار میلیارد تومان از طریق فروش نفت حاصل شود که حدود ۴۰ درصد از منابع بودجه عمومی را شامل می‌شود. دولت با رویکرد کاملاً خوش‌بینانه میزان فروش نفت روزانه را یک میلیون و ۴۰۰ هزارتومان بشکه با احتساب میعانات گازی تعریف کرده است و قیمت هر بشکه نفت ۱۰۰ دلار محاسبه شده است. همچنین دولت قیمت فروش نفت به پالایشگاه‌های داخلی را حدود ۵/۱۸ دلار درنظر گرفته است. اگرچه دولت اعلام کرده در مورد هدفمند کردن یارانه‌ها لایحه جداگانه‌ای ارائه می‌کند، اما این بند از لایحه نشان می‌دهد دولت به اجرای قانون هدفمند کردن در سال آینده تمایلی ندارد.

سعید مهدوی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>