باید بیدار بود…

0
288

تحویل سال جدید هجری قمری، همواره با غمی بزرگ و مصیبتی جانکاه برای مسلمانان به ویژه شیعیان مصادف است و محرم، غم‌انگیزترین حادثه تاریخ بشریت را در ذهن‌ها تداعی می‌کند؛ حادثه‌ای که در آن انسانیت و آزادگی در پرتو غفلت مردمان آن روزگار به مسلخ رفت و پاک‌ترین انسان‌های تاریخ به دست شقی‌ترین و پلیدترین آنها به شهادت رسیدند.
محرم نماد صبر، ایستادگی و پایمردی است و عاشورا مظهر فدا شدن در راه آرمان‌های الهی و جان باختن و تسلیم نشدن. محرم صحنه شجاعت و جوانمردی و اطاعت و دلدادگی و بصیرت و آگاهی است.
کربلا نیز آیینه تمام نمای ایثار و از خودگذشتگی برای ماندگاری دین و شریعت است. تابلوی خونرنگی است که در طول اعصار و قرون ندای حق‌طلبی و مبارزه با ظلم را سر می‌دهد و عاشورا مکتب پویای یک فرهنگ است، فرهنگ مقاومت و تسلیم‌ناپذیری، فرهنگ بصیرت و عمل به هنگام و به تعبیر حکیم فرزانه انقلاب «ماجرای عاشورا درس اقدام و نهراسیدن از خطرات و وارد شدن در میدان‌های بزرگ» است.
عاشورا صحنه‌ای بی‌بدیل در تاریخ است که اگر چه شاید تکرار نشده باشد، قابل تکرار است و تکرار این واقعه را غفلت و جهالت رقم می‌زند. اگر روزی، جایی، قومی به وظیفه خود آگاه نباشند و به آن عمل نکنند، حقیقت به قربانگاه می‌رود و ظلم و تباهی سیطره می‌یابد و شاید از همین روست که «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا.»
عاشورا قابل تکرار است؛ چون طاغوت در طول زمان بوده و هست و فریاد مظلومان عالم از ظلم و بیداد حاکمان زر و زور به گوش می‌رسد. فریادهایی که می‌رود تا طومار تاریکی را در بپیچد و بشارت صبح و روشنایی را سر دهد.
باید بیدار بود و به حسین زمان خود لبیک گفت و با بصیرت و هوشیاری در کوران حوادث، راه را از بیراهه شناخت؛ چرا که شاید مردمان سال61 هجری نیز، اگر اکنون در قید حیات بودند، مانند من و تو معاصران امام حسین(ع) و یزید را به خاطر بی‌عملی نفرین می‌کردند!

ایام عزاداری سالار شهیدان امام حسین(ع) تسلیت باد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید