اهمیت سفر منطقه‌ای ظریف

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز گذشته در کویت با شیخ صباح خالدالصباح، همتای کویتی خود، دیدار و گفت‌وگو کرد. ظاهراً هدف اصلی این سفر که در منطقه حوزه خلیج‌فارس ادامه خواهد داشت، بیان دیدگاه دولت جدید ایران در رابطه با این کشورها به‌ویژه پس از توافق‌نامه هسته‌ای با گروه ۱+۵ است. از همین رو ظریف در این دیدار گفت: ما معتقدیم دوران جدیدی در روابط ایران و منطقه آغاز شده و باید با اهتمام همه کشورهای منطقه، به فصل جدیدی از روابط صمیمانه تبدیل شود. وی همچنین برای رفع پاره‌ای از نگرانی‌های این کشورها تصریح کرد که ما همسایگان را بر همه ترجیح می‌دهیم چرا که روابط ما و همسایگان به هم تنیده است. ظریف با ورود به برخی از تحولات منطقه، با اشاره به افراط‌گرایی و فتنه طایفی در منطقه به‌عنوان چالش‌های اصلی امنیت منطقه در یک هشدار ضمنی گفت: «این آفتی است که در یک جا محصور نشده و همه منطقه را فرا‌می‌گیرد، از این رو لازم است با همکاری جمعی همه کشورهای منطقه، مانع شویم که این آتش فراگیر شود.» وزیر امور خارجه کویت نیز با یادآوری فرصت خوب رایزنی با مقامات ایرانی برای گسترش روابط تأکید کرد: ما به روابط با ایران از دید راهبردی می‌نگریم و به اعتقاد ما، پایه این مناسبات،  مشترکات دو کشور است. وی افزود: با ایران همسایه نه‌تنها در منافع مشترک بلکه در سرنوشت هم شریک هستیم و لذا علاقه‌مندیم با تماس‌ها و رایزنی‌های مستمر در سطوح گوناگون، مناسبات دوجانبه را تقویت کنیم.

توافق‌نامه هسته‌ای، پیروزی‌های ارتش سوریه، چرخش تدریجی سکان سیاست منطقه‌ای ترکیه و… فرصت مناسبی را برای سفر دکتر ظریف فراهم کرد، آنچنان که می‌توان از آن در راستای سروسامان دادن به تحولات جدید در حوزه خلیج‌فارس و فراتر از آن استفاده کرد. وجود عوامل فرصت‌سازی که به آن اشاره شد، از توانایی لازم برای بر هم زدن مناسبات درازمدت و متصلب منطقه خلیج‌فارس که همیشه علیه ایران موضع داشت، برخوردار است. با استفاده هوشمندانه از این فرصت باید با تحت فشار قراردادن عربستان که در حال حاضر عامل بحران‌های منطقه‌ای است، نفوذ این کشور و سلطه‌اش بر برخی کشورهای منطقه را محدود و تضعیف کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>