انتفاضه سوم

مردم مظلوم فلسطین بار دیگر جرقه انتفاضه جدیدی را برافروخته‌اند. این‌بار بیت‌المقدس و مسجد‌الاقصی به کانون اعتراضات و انتفاضه سوم تبدیل شده است. فلسطینیان تنها به تظاهرات خیابانی اکتفا نکرده‌اند، بلکه چندین عملیات مسلحانه علیه صهیونیست‌ها انجام داده‌اند که در نوع خود بی‌سابقه بوده است. در یکی از عملیات‌های شهادت‌طلبانه، جوان فلسطینی «مهند الحلبی» دو افسر صهیونیستی را به هلاکت رسانده و دو نظامی دیگر را زخمی کرد.
جنبش جهاد اسلامی فلسطین مسئولیت عملیات الحلبی ۱۹ساله را ـ که دانشجوی رشته حقوق دانشگاه قدس بود ـ برعهده گرفت و به صهیونیست­ها هشدار داد در صورت تعدی دوباره به ساکنان بیت‌­المقدس و کرانه باختری، عملیات شهادت­‌طلبانه دیگری در انتظار آنها خواهد بود.
علت اصلی انتفاضه کنونی فلسطین، تلاش صهیونیست‌ها برای تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی است. حساسیت فلسطینی‌ها نسبت به مسجدالاقصی، آنان را به واکنش شدید علیه سیاست‌ها و اقدامات رژیم غاصب صهیونیستی واداشته و موجب شده است که اوضاع فعلی از تسلط رژیم صهیونیستی خارج شود.
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نیز ضمن استقبال از انتفاضه سوم، تأکید کرده است تنها راه دفاع از مسجدالاقصی و جلوگیری از تحقق یافتن توطئه‌های رژیم اشغالگر قدس آن است که مردم کرانه باختری و بیت‌المقدس سلاح به دست گیرند .
در مقابل، نظامیان صهیونیستی بر اساس خوی ددمنشانه خود، به سوی فلسطینیان گلوله جنگی شلیک می‌کنند و نسبت به قتل‌عام تظاهرکنندگان بی‌سلاح هیچ ابایی ندارند. شمار قربانیان جنایات رژیم صهیونیستی از آغاز انتفاضه جدید در اوایل ماه جاری میلادی تا به امروز، در مناطق مختلف فلسطین از جمله بیت‌المقدس، کرانه باختری و نوار غزه به ۳۸ شهید و بیش از هزار و ۴۰۰ مجروح افزایش یافته است.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌‌وزیر رژیم صهیونیستی که به شدت نگران انتفاضه جدیدی از سوی فلسطینیان است؛ دستور داده است منازل مجریان عملیات‌های استشهادی تخریب شده و بازداشت اداری تظاهرات‌کنندگان یا آنهایی که به تظاهرات تحریک می‌کنند، افزایش یابد.
انتفاضه اول در سال ۱۹۸۷ و انتفاضه دوم (انتفاضه مسجدالاقصی) در سال ۲۰۰۰ در حالی آغاز شد که هنوز نوار غزه تحت اشغال ارتش رژیم صهیونیستی بود و این رژیم بیش از ۳۰ شهرک‌ صهیونیست‌نشین در این منطقه احداث کرده بود. در حال حاضر نیز سایه رژیم صهیونیستی همچنان بر کرانه باختری سنگینی می‌کند و با وجود امضای توافقنامه‌های سازش، رژیم صهیونیستی هیچ‌گونه پایبندی به تعهدات خود، از جمله توقف شهرک‌سازی، نشان نمی‌دهد.
ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین به‌مثابه نماد اشغالگری صهیونیست‌ها در کرانه باختری، رو به گسترش بوده و از حمایت‌های گسترده رژیم صهیونیستی برخوردار است. این شهرک‌ها در سه نوار امنیتی جداگانه از شمال به جنوب کرانه باختری امتداد یافته و شهر بیت‌المقدس را از چهار طرف تحت محاصره قرار می دهند.
در واقع، تلاش رژیم اشغالگر آن است که در چهارچوب سیاست «یهودی‌سازی بیت‌المقدس»، بافت جغرافیایی و جمعیتی بیت‌المقدس را تغییر داده و با اجرای طرح تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی، ضمن ممانعت از ورود فلسطینی‌ها، حضور دائمی صهیونیست‌ها را در این مکان تضمین کند.عوامل و شرایطی که سبب شعله‌ور شدن انتفاضه‌های اول و دوم در فلسطین شد، هم اکنون به ویژه در کرانه باختری و بیت‌المقدس وجود دارد. البته، مجموعه‌ای از عوامل داخلی و خارجی بر سر راه انتفاضه سوم مانع ایجاد کرده است. برای نمونه وحدتی که در گذشته میان گروه‌های فلسطینی فتح، حماس، جهاد و … وجود داشت، اکنون وجود ندارد و این گروه‌ها دچار اختلاف و تشتت شده‌اند. تشکیلات خودگردان فلسطین نیز تلاش دارد اوضاع را در سرزمین‌های اشغالی آرام کرده و مانع وقوع انتفاضه سوم شود.
از سوی دیگر بحران‌های منطقه‌ای، به‌ویژه بحران سوریه موجب شده است که قضیه فلسطین تا حد زیادی تحت‌الشعاع قرار گیرد. به همین دلیل است که رژیم صهیونیستی تمایل زیادی به استمرار بحران در سوریه و عراق و دیگر مناطق غرب آسیا دارد.
با این حال، بیت‌المقدس و مسجدالاقصی به‌مثابه نماد تاریخی و اعتقادی مسلمانان، همچنان الهام‌بخش مقاومت و پایداری فلسطینی‌ها در برابر توسعه‌طلبی صهیونیست‌های غاصب به شمار می‌اید. طرح «تسلیح کرانه باختری» که پیشتر از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح شده بود، گزینه‌ای مناسب برای برافروخته شدن انتفاضه سوم است؛ انتفاضه‌ای که به لحاظ کمّی و کیفی قطعاً با انتفاضه‌های پیشین متفاوت بوده و می‌تواند معادلات امنیتی و سیاسی را تا حد زیادی به نفع محور مقاومت دگرگون کند.
فرزان شهیدی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>