کودک و فضای مجازی، همیشه دغدغه پدران و مادران بوده است و حتی آنهایی هم که هنوز صاحب فرزند نشده‌اند یا فرزندان‌شان به سن استفاده از فضای مجازی نرسیده‌اند، نگرانی نحوه استفاده فرزندان خود از این محیط بی در و پیکر را دارند! اما واقعاً برای چفت و بست‌دار کردن فضای مجازی و کاستن از دلشوره والدین، چه کاری می‌توان کرد؟
با شیوع کرونا و شدت گرفتن آموزش مجازی و سیطره بیشتر فرآیندهای دیجیتالی بر زندگی مردم، بر نگرانی‌های نحوه استفاده کودکان از وسایل و فضاهای دیجیتال افزوده شده است. به طور کلی، از حدود 20 سال پیش، اتحادیه بین‌المللی مخابرات به دنبال حفاظت از بچه‌ها در فضای مجازی است و حاصل آن تصویب قوانین مرتبط در کشورهای مختلف و پیش‌بینی سازوکارهایی، مانند «کنترل والدین بر رفتار فرزندان» در شبکه‌های اجتماعی بوده است.
آبان ماه امسال بود که وزیر ارتباطات در سفر به قم در دیدار با مراجع تقلید، با تأکید بر راه‌اندازی اینترنت کودک و نوجوان تا پایان سال، گفت: «در اینترنت کودک و نوجوان آسیب‌های موجود در فضای مجازی وجود نخواهد داشت و زیرساخت لازم برای استفاده پاک از اینترنت ایجاد می‌شود؛ اما استفاده از آن برای خانواده‌ها اختیاری است. همچنین نرم‌افزارهای کنترل، مانند سایر کشورهای دنیا برای محافظت کودکان در برابر آسیب‌های اجتماعی در قالب این طرح در اختیار پدر و مادرها قرار خواهد گرفت تا این افراد کمترین ضربه را از این فضا ببینند. در هیچ کجای دنیا فضای مجازی را به حال خود رها نمی‌کنند و حتی آنهایی که این فضاها را به‌وجود آورده‌‌اند، درصدد فرهنگ‌سازی و جلوگیری از آسیب‌‌های آن برآمده‌اند، حتی طراحان گوگل اجازه هر نوع استفاده‌‌ای از این فضا را به نوجوانان خود نمی‌دهند و سازوکارهایی را برای جست‌وجوی ایمن و اخلاق‌مدار در این شبکه پیاده‌سازی کرده‌اند.»
پس از این واکنش‌ها در دی ماه بود که در پیگیری برنامه‌های حمایتی از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ وزیر آموزش‌وپرورش و برخی دیگر از صاحب‌نظران این حوزه در نشست هم‌اندیشی «خانواده و فضای مجازی» دور هم جمع شدند و از تشکیل کارگروه ویژه‌ای برای پیگیری ایمن‌سازی فضای مجازی برای خانواده‌ها و کودکان خبر دادند.
کمی بعد وزیر ارتباطات در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام ابزارهای حفاظت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی را برای پدران و مادران معرفی کرد. او توضیح داد: «کنگره آمریکا چندی پیش، مدیر اینستاگرام را برای پاسخگویی به نگرانی‌ها درباره آسیب‌های روحی و روانی این شبکه اجتماعی بر کودکان و نوجوانان احضار کرد و این شبکه مکلف شد تا تمهیداتی برای حفاظت از کودکان و نوجوانان پیش‌بینی کند. بنا دارم با هدف حمایت از کودکان و نوجوانان عزیز کشورم در فضای مجازی، هر هفته یکی از ابزارهای حفاظت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی را برای پدران و مادران معرفی کنم تا با استفاده از این راهکارها، امکان مدیریت حضور بچه‌ها در فضای مجازی فراهم و بخشی از نگرانی‌های آنها رفع شود.»
وعده‌های وزیر فناوری تا اینجا پیش رفت که بالاخره ستار هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره مهم‌ترین طرح‌های در دستور کار این وزارتخانه در دهه فجر امسال، گفت: «یکی از برنامه‌هایی که در دستور کار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دارد، بحث همراهی خانواده و کودک در فضای مجازی است که در حال برنامه‌ریزی برای موضوع هستیم. معتقدیم یکی از روش‌هایی که می‌توان از آن برای تسهیل در همراهی خانواده و کودک استفاده کرد و دغدغه امروز خانواده‌ها را حل کرد، استفاده از ظرفیت هوش مصنوعی برای این کار است. برای تحقق این هدف، به صورت میان‌مدت برنامه‌هایی در دستور کار است که بر این اساس از ظرفیت‌های موجود در این مسیر استفاده کنیم و آنچه برای دهه فجر امسال در حال برنامه‌ریزی برای معرفی آن هستیم و رویداد آن را برگزار خواهیم کرد هم از همین ظرفیت‌های موجود که کارهای خوبی در کشور انجام شده استفاده می‌کنیم تا به خانواده‌ها برای همراهی و مراقبت از فرزندان خود، کمک کنیم.»
گویا بالاخره بعد از مدت‌ها خواسته‌های والدین برای پایش و امن‌سازی فضای مجازی برای کودکان در حال نتیجه دادن است و با وعده مدیران فناوری کشور، به زودی شاهد حرکتی نو در این زمینه خواهیم بود، ان‌شاءالله.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید