امنیت به وقت خلیج فارس

گزارش صبح صادق از آخرین تحولات امنیتی تنگه هرمز

0
1971

جمعه 28 تیر ماه رسانه‌ها از توقیف یک فروند کشتی انگلیسی به دلیل رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی، از سوی یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه خبر دادند. روابط عمومی سپاه، در اطلاعیه‌ای ضمن تأیید این خبر اعلام کرد: «یک فروند نفت‌کش انگلیسی به نام«stena impero» هنگام عبور از تنگه هرمز به دلیل رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.» این اطلاعیه افزود: «نفت‌کش مذکور پس از توقیف به ساحل هدایت و برای سیر مراحل قانونی و بررسی‌های لازم تحویل سازمان بنادر و دریانوردی شد.»

واکنش انگلیس
پس از اطلاعیه روابط عمومی سپاه دولت انگلیس جلسه اضطراری تشکیل داد و سخنگوی دولت انگلیس پس از پایان این جلسه گفت: «ما به شدت نگران اقدامات اخیر در تنگه هرمز هستیم و رفتار ایران را در توقیف نفت‌کش «استینا ایمپرو» غیرقابل قبول می‌دانیم و چنین اقداماتی را نشان‌دهنده چالش اساسی در آزادی حمل‌ونقل دریایی بین‌المللی می‌دانیم.»
«جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس نیز ضمن ابراز نگرانی و غیر قابل قبول خواندن ‌توقیف نفت‌کش‌های انگلیسی از سوی ایران گفت که لندن به دنبال راه‌حل دیپلماتیک برای آزادی نفت‌کش خود است. وی ادامه داد که لندن به دنبال گزینه نظامی نیست و به شیوه‌ای محاسبه‌ شده، اما قدرتمندانه به اقدام ایران در توقیف نفت‌کش انگلیسی پاسخ خواهد داد. وی همچنین اعلام کرد با پمپئو، وزیر خارجه آمریکا صحبت کرده و با ظریف، وزیر امور خارجه ایران در خصوص این رخداد، تماس خواهد گرفت.

سایر واکنش‌ها
«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل در واکنش به توقیف نفت‌کش انگلیس، نگرانی خود را از تحولات روز جمعه در تنگه هرمز اعلام کرد. او با درخواست برای احترام به اصول دریانوردی در تنگه هرمز، از تمامی طرف‌ها درخواست کرد تا از خود خویشتن‌داری نشان‌دهنده و از اقدامات تنش‌زا دوری کنند.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در جمع خبرنگاران در کاخ سفید درباره توقیف نفت‌کش انگلیسی از سوی ایران اعلام کرد: «ایران فقط مشکل ایجاد می‌کند و این موضوع را با انگلستان ارزیابی خواهم کرد.» وی در ادامه گفت: «از نزدیک موضوع را پیگیری می‌کنم. یک یا دو نفت‌کش درگیر مسئله هستند.
گارت مارکویس، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که موضوع توقیف نفت‌کش بریتانیایی از سوی ایران را از نزدیک زیر نظر دارد. وی تأکید کرد ایالات متحده در مقابل تهدیدات ایران به اقدامات مشترک خود با متحدانش از جمله انگلستان ادامه خواهد داد.

توهم آمریکایی‌ها
به موازات انتشار اخبار مربوط به توقیف نفت‌کش انگلیسی، خبر دیگری که پنج‌شنبه و جمعه در صدر اخبار قرار گرفته بود، ادعای ترامپ مبنی بر انتقام پهپادی از ایران بود؛‌ ادعایی که تنها چند ساعت بعد، با انتشار تصاویر ضبط شده توسط پهپاد سپاه از ناوچه آمریکایی کذب بودن آن به اثبات رسید.
روز پنج‌شنبه ترامپ،‌ در آغاز سخنرانی خود در کاخ سفید به حاضران گفت: «پیش از آغاز سخنرانی می‌خواهم شما را در جریان حادثه‌ای که امروز در تنگه هرمز اتفاق افتاد قرار دهم. امروز کشتی یو‌اس‌اس باکسر که یک شناور آبی‌ـ خاکی تهاجمی است، علیه یک پهپاد ایرانی که تا فاصله 1000 یاردی (900 متری) آن پیشروی کرده و چندین هشدار را نادیده گرفته بود، اقدام دفاعی انجام داد و پهپاد را بلافاصله نابود کرد.»
پس از این ادعای ترامپ، صبح جمعه مقامات نظامی کشورمان قویاً ادعای ترامپ را تکذیب کردند و سپاه پاسداران با صدور اطلاعیه‌ای رسمی، ضمن تکذیب آن نوشت به زودی تصاویر پهپادهای سپاه از ناوچه آمریکایی و سند دروغین بودن ادعای آنان را منتشر خواهد کرد.
عصر روز جمعه، شبکه پرس‌ تی‌وی فیلمی که سپاه وعده انتشارش را داده بود، پخش کرد تا دروغ بودن ادعاهای ترامپ و مقامات آمریکایی آشکار شود. عکس‌ها و تصاویری نیز در شبکه‌های خبری داخلی و خارجی بازنشر یافت؛ تا جایی که برخی رسانه‌های عربی منطقه گمانه‌زنی کردند پهپاد مورد هدف قرار گرفته، که ترامپ مدعی بود ایرانی است متعلق به کشور امارات باشد!

تحلیل‌ها از یک توقیف
شایان ذکر است پس از پخش این دو خبر در روزهای پنج‌شنبه و جمعه در شبکه‌های مجازی، به ویژه خبر توقیف نفت‌کش انگلیسی از سوی سپاه،‌ در حالی که بسیاری از کاربران ایرانی ضمن ابراز خرسندی از این اقدام سپاه‌ آن را پاسخی به توقیف نفت‌کش ایرانی به دست انگلیسی‌ها دانستند، بررسی عمیق‌تر رویداد نشان‌دهنده این است که رعایت نکردن برخی قوانین و مقررات دریانوردی محیط زیستی و حرکت غیرقانونی این ناو سبب توقیف آن شده است.
گفتنی است، 13 تیر ماه دولت محلی جبل‌الطارق اعلام کرد نیروی دریایی انگلیس نفت‌کش «گریس‌ـ ۱» را که حامل نفت خام ایران بود را توقیف کرده است.
در این میان ادعا شد که مقصد این نفت‌کش پالایشگاه بانیاس در سوریه بوده و به همین دلیل ناقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه بوده است. این منطقه تحت حاکمیت انگلیس قرار دارد و نیروی دریایی انگلیس هم در توقیف نفت‌کش حامل نفت ایران مشارکت داشته است.
این در حالی بود که به زعم کارشناسان حقوقی و تحلیلگران روابط بین‌الملل،‌ اقدام انگلیسی‌ها راهزنی دریایی بوده، غیرقانونی به شمار می‌آمده و بر اساس اصل «استقلال دولت‌ها» و اصل «نسبی بودن معاهدات»، اعضای اتحادیه اروپا نمی‌توانند بدون رضایت دولت‌های ثالث یا غیرعضو، مقررات و مصوبات اتحادیه را بر آنها اعمال کنند. از سویی، راهبرد «مقاومت» بهترین و حداقل‌ترین مواجهه‌ای است که می‌توان در برابر تحرکات نظام سلطه در منطقه در پیش گرفت؛ از این رو توقیف نفت‌کش انگلیسی در برابر راهزنی دریایی انگلیسی و سرنگونی پهباد آمریکایی گلوبال هاوک به دلیل ورود غیر قانونی به حریم جمهوری اسلامی می‌تواند در راستای راهبرد مقاومت و پاسخ حداکثری به فشار حداکثری تحلیل شود.
ذکر این نکته نیز ضروری است که اقدامات اخیر جمهوری اسلامی در راستای راهبرد مقاومت حداکثری سبب تغییر رویکرد و عملکرد آمریکا و اروپا در مورد نوع مواجهه با ایران شده و آنان را در رسیدن به اهداف خود به بن‌بست و ناکامی کشانده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید