الزامات بازدارندگی در نگرش انقلابی

ماهیت‌شناسی و نحوه استمرار انقلاب اسلامی‌- ۷۲

0
153


نگرش انقلاب اسلامی به اصل بازدارندگی در روابط بین‌المللی تبیین شد. الزامات این اصل به شرح ذیل است:
۱ـ رصد اطلاعاتی دشمن و تسلط بر پیشرفت‌های تسلیحاتی و قدرت ملی او.۱
۲ـ باید روندها و فرایندهای دشمن را با روش‌های علمی و اندیشه‌ای و آینده‌پژوهی تحلیل کرد تا تشخیص داد اگر همین روند ادامه یابد، در آینده به چه سطحی از توانمندی می‌رسد و قصد دارد به کجا برسد.۲ می‌فرمایند: و هر كه از دشمن آسوده بخوابد دشمن نسبت به او نخواهد خفت. ۳
۳ـ باید روندهای داخلی نیز همواره رصد شوند تا معلوم شود روندهای فعلی مرتبط با روندهای دشمن در چه وضعیتی قرار خواهد داشت و برای حفظ ابتکار عمل و دست برتر در کجا باید قرار گیرد.
۴ـ بازدارندگی باید در تمام عوامل قدرت ملی باشد.۴ مفهوم «دولت مقاومت» که از سوی رهبر معظم انقلاب استفاده شده، در واقع مفهومی جدید است که می‌تواند ابعاد مختلف قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی و «استحکام درونی قدرت در ابعاد مختلف نظامی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را تضمین»۵ کند.
۵ـ اصل بازدارندگی نیز می‌تواند در مواردی به پیشدستی و بردن استحکامات و عوامل بازدارنده به نزدیک مرزهای دشمن و قرار دادن آن در بن‌بست ژئوپلیتیک منجر شود. امیرالمؤمنین علی(ع) در نهج‌البلاغه تأکید می‌کنند که نباید اجازه داد دشمن به سرزمین شما وارد نشود و پس از آن بخواهید با او مواجه شوید؛ زیرا نتیجه چنین نگاهی جز ذلت و خواری نیست.۶ این بیان حضرت دورنمایی کلی از اصل بازدارندگی را مطرح می‌کند و مسلماً نتیجه آن زمین‌گیر کردن دشمن در ورای سرزمین‌های حکومت اسلامی است.
۶ـ باید لسان و ادبیات و رفتار مقتدرانه و قاطع را که نشان از قدرت است همواره حفظ کرد و از به‌کارگیری ادبیات یا رفتاری که نشانگر ضعف باشد، به شدت خودداری کرد؛ زیرا این امر سبب برانگیختن طمع دشمن می‌شود.
۷ـ واقعیات میدانی نشان می‌دهد وحدت و یکپارچگی از عوامل اصلی بازدارندگی محسوب می‌شود. حضرت علی(ع) علت موفقیت معاویه در راه تشکیل حکومت را اتحاد و اطاعت‌پذیری سپاهیانش می‌دانستند و به سپاه خود در این باره هشدار می‌دادند که چنین رویکردی در نهایت به تسلط و پیروزی دشمن بر شما ختم می‌شود.۷
پی‌نوشت‌ها:
۱ـ مجلسی، همان، ج ۷۴، ص ۸۲.
۲ـ بیانات در مراسم تنفیذ حکم دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری اسلامی ایران‌، ۱۲/۵/۱۳۹۶.
۳ـ نهج‌البلاغه، نامه ۶۲. ۴ـ رهبر معظم انقلاب، همان.
۵ـ بیانات در دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع)، ۲۰/۲/۱۳۹۶.
۶ـ نهج‌البلاغه، ترجمه فیض‌الاسلام، خطبه ۲۷.
۷ـ نهج‌البلاغه، خطبه ۲۵.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید