اقتصاد محور اصلی گزارش رئیس‌جمهور

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور اسلامی ایران در یک گفت‌وگوی زنده رادیو- تلویزیونی گزارشی از عملکرد صد روزه دولت یازدهم ارائه داد. این گفت‌وگو دارای سه بخش اصلی اقتصادی، هسته‌ا‌ی و فرهنگی بود که سهم بخش اقتصادی بسیار بیشتر از سهم دو بخش دیگر بود که به سبب دغدغه‌های عمومی، کاملاً طبیعی به نظر می‌رسید. سخنان دکتر روحانی در حوزه اقتصادی نیز حول سه محور گذشته، حال و آینده بود. گزارش مربوط به گذشته که بیشتر شرح وضعیتی بود که دولت یازدهم تحویل گرفته بود، به نوعی چاشنی نقد دولت گذشته را نیز به همراه داشت و شاید مسئولان دولت گذشته برای این نقدهای ضمنی پاسخ داشته باشند. دکتر روحانی با اتکا به برخی برنامه‌های در حال تدوین و ذکر نشانه‌هایی از وضع موجود، آینده‌ای به مراتب بهتر و امیدوارانه‌تر را در حوزه‌ اقتصاد و معیشت مردم وعده داد که اساساً آن در لایحه بودجه سال ۹۳ تعبیه شده که در آینده نزدیک، تحویل مجلس شورای اسلامی می‌شود. در این میان، به نظر می‌رسد بحث اصلی به وضعیت اقتصادی زمان حال مربوط می‌شود که تحلیل درست و واقعی آن بر برنامه‌های اقتصادی و حتی غیر اقتصادی سال آینده و چه‌بسا سال‌های آینده تأثیر جدی خواهد گذاشت. براساس آمار، آنچه که مسلم است و فضای اقتصادی موجود نیز تا حدی آن را نشان می‌دهد و در سخنان دکتر روحانی هم بود، با روی کار آمدن دولت یازدهم، وضعیت پرتلاطم و افسارگسیخته اقتصاد به یک آرامش نسبی و در نتیجه مهار و کاهش ناچیز تورم رسید. شاید این امر ناشی از دو علت اصلی باشد: ۱- دولت گذشته در ماه‌های آخر کارش به هر دلیلی نتوانست به‌خوبی عرصه اقتصاد را مدیریت کند و مرکب گریزپای اقتصاد با احساس ضعف راکب، سرکشی کرد و عنان از دست دولت خارج شد و روند رکود و تورم شدت گرفت. ۲- با روی کار آمدن دولت یازدهم اقتصاد احساس کرد دارای متولی تازه‌نفس و باانگیزه شده و ادامه سرکشی را خطرناک و به دور از عقلانیت دید و به عبارتی اسیر فضای روانی ناشی از جابه‌جایی دو دولت گردید که نتیجه آن، به نفع دولت و ملت شد.

بنابراین بدیهی است که وضعیت موجود که ناشی از دو علت فوق است، مسکن و ناپایدار است و به خودی خود نمی‌تواند مبنای یک برنامه اقتصادی توانمند باشد. ارزش این واقعیت، فرصت‌سازی آن است که با توافق هسته‌ای و برخی پیامدهای آن، که احتمالاً به شکل موقت می‌تواند در عرصه اقتصاد به نفع دولت باشد، همراه شده است؛ از این رو باید از این فرصت برای تدوین برنامه اقتصادی راهگشا و شکوفاکننده قابلیت‌های اقتصادی و تسهیل‌کننده معیشت مردم استفاده کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>