اقتدای صدر به مقتدی

تحلیلی بر سفر سید مقتدی به ایران و تقویت خط مقاومت

0
1255

سید مقتدی صدر متولد ۱۲ اوت ۱۹۷۳ ‏(۴۶ ساله) در شهر نجف، شخصیت سیاسی و مذهبی اسلام‌گرای عراقی، یکی از رهبران شیعیان عراق و شناخته‌ شده‌ترین بازمانده خاندان صدر است.
وی در زمینه سیاسی، رهبر جریان صدر و جریان سائرون است که در انتخابات اخیر عراق با این نام پا به عرصه مبارزات پارلمانی گذاشت. او نام سائرون را برای فراکسیون پارلمانی نیز برگزید.
مقتدی طرفدار ایجاد حکومت اسلامی و از مخالفان حکومت صدام و حضور نیروهای خارجی در عراق بوده ‌است. نیروهای شبه نظامی مسلح تحت امر او پیش از این معروف به جیش‌المهدی(سرایا السلام) در مقاطعی درگیری‌هایی با نیروهای آمریکایی، بعثی و حکومت مرکزی داشته‌اند. مهم‌ترین پایگاه طرفداران صدر در استان‌های جنوبی عراق، به ویژه در شهرک صدر محله شیعه‌نشین بغداد است.
وی چهارمین فرزند آیت‌الله سیدمحمد صدر، مجتهد شجاع و بانفوذ عرب عراقی در دهه 90 میلادی است. پدر مقتدی به همراه دو پسرش در دوران رژیم بعثی صدام حسین به دلیل نقش محوری که در مبارزه مردم این کشور داشتند، به دست صدام ترور و کشته شدند.
نسب خانواده صدر به پیشوای هفتم شیعیان، موسی بن جعفر کاظمین می‌رسد. صدری‌ها که در منطقه جبل عامل لبنان سکنی گزیده بودند، بعدها به نجف در عراق هجرت کردند و گروهی از آنها نیز راهی ایران شدند. پسر عموی پدر صدر، آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر(از مراجع پیشین تقلید شیعیان عراق) نیز به دلیل مبارزه با صدام شکنجه شد و به شهادت رسید.
سیدموسی صدر، رهبر سابق شیعیان لبنان، که بحث‌هایی درباره ناپدید شدنش به دست قذافی لیبی وجود دارد پسر عموی پدر مقتدی است. همسر مقتدی صدر نیز دختر سیدمحمدباقر صدر است و فرزندی ندارد.
پس از حادثه ترور پدرش در سال ۱۹۹۸ به دست صدام، مقتدای جوان مخفی شد و به زندگی پنهانی و زیرزمینی روی آورد. وی که فردی توانمند بود و پیش از آنکه پدرش در ترور کشته شود مسئولیت‌های حوزوی و فرهنگی تشکیلات گسترده پدرش را بر عهده داشت، فعالیت خود را صرف بازیابی روابط با بخشی از طرفداران پدرش کرد که همچنان پیرو وی باقی‌مانده بودند. در این میان، هسته‌ای تشکیل شد که ابتدا با عنوان «جماعت صدرثانی» به طرفداری از مقتدی صدر فعالیت می‌کردند.
پس از سقوط صدام در سال ۲۰۰۳، مقتدی صدر اگر چه جوانی ۳۰ ساله بود؛ اما اعتقادات سیاسی و مذهبی شیعی و سخنرانی‌های آتشین و شخصیت شجاع مبارز جذاب او همگی علیه اشغالگران و برای برپایی «حکومت اسلامی» در عراق بود که توانست میلیون‌ها نفر را به ویژه «شهرک صدر» در حومه بغداد را به سوی خود جذب کند. سپس با تدوین مرامنامه‌ای که در آن به لزوم تشکیل حکومتی براساس احکام اسلامی و اقامه حدود شرعی برای آینده عراق تأکید شد، با داعیه رهبری عراق وارد صحنه سیاسی و اجتماعی این کشور شد.
او ضمن مخالفت با تجزیه عراق و حفظ یکپارچگی کشور، بر اتحاد همه اقوام شیعه، سنی، کرد، ترکمان و حتی غیر مسلمان تأکید دارد. تشکیلات جریان صدر با محبوبیت میلیونی میان شیعیان و گستردگی بسیار در مسائل اجتماعی، خدماتی، مذهبی، سیاسی، بین‌الملل و رسانه‌ای یکی از جریان‌های مؤثر در فضای سیاسی ـ اجتماعی عراق محسوب می‌شود و در کنار و در دل مجموعه مقتدر الحشدالشعبی یکی از ارکان استقلال عراق است. وی همیشه به عنوان فردی مستقل از جریان‌های سیاسی وابسته به دولت‌های خارجی و مخالف سرسخت حضور بیگانگان به خصوص آمریکا در کشور عراق شناخته شده است. انتخابات ۲۰۱۸ دومین انتخابات مجلس این کشور پس از خروج کامل نیروهای آمریکایی از عراق در سال ۲۰۱۱، چهارمین انتخابات پس از سقوط صدام حسین و نخستین انتخابات سراسری پس از شکست کامل داعش به ‌شمار می‌رفت با وجود کارشکنی‌های متعدد آمریکا و سعودی و جریان‌های طرفداران آنان برای به تعویق و تعطیلی کشاندن آن برای گزینش ۳۲۹ عضو پارلمان عراق بود که رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر عراق را نیز تعیین می‌نمایند؛ به موقع برگزار شد و مقتدی‌صدر حضوری فعال داشت. در این انتخابات 55 درصد واجدان شرایط شرکت کردند و «ائتلاف اتحاد انقلابیون برای اصلاحات» (سائرون) به رهبری مقتدی صدر با درصدی کم بر دیگر ائتلاف‌ها پیشی گرفت و پیروز انتخابات شد؛ البته آرا میان فهرست‌های متعدد توزیع شد و هیچ‌یک اکثریت را به دست نیاوردند. فهرست سائرون به رهبری مقتدی صدر موضعی ملی‌گرایانه و مستقل را در دستور تبلیغاتی خویش قرار داده بود. وی در عرصه مبارزات پارلمانی در یک هم‌بستگی حزبی به یک جریان مبارزه با فساد پیوست و خود را با حزب کمونیست متحد اعلام کرد که این امر سبب تعجب بسیاری از ناظران بی‌طرف شده بود. صدر ده سال قبل از این انتخابات، یعنی در سال 2008 به عنوان یکی از 100 نفری که بیشترین تاثیر را براساس نظر مجله تایم گذاشته بود انتخاب شد.
یکی از اقدامات مقتدی صدر سفر دو سال گذشته وی به عربستان بود. او در این سفر با محمدبن‌سلمان، ولی‌عهد این کشور دیدار کرد و همین سفر دستمایه ده‌ها خبر و گزارش و تحلیل غیر واقعی از روابط دیرینه صدر و جمهوری اسلامی شد. این سفر که با برجسته‌سازی رسانه‌های عربستان همراه بود، دوستان رابطه صدر و ایران را رنجاند و معاندان را خشنود کرد. در نهایت صدر از این سفر دست خالی برگشت. او شناخت کاملی از شکست‌های عربستان در یمن و سوریه دارد و به خوبی از نفوذ ایران در منطقه آگاه است و می‌داند ایران اسلامی به عنوان خیرخواه دائمی جریان‌های عراق و آینده مستقل این کشور همچنان آغوش خود را برای در بر گرفتن وی باز نگه داشته است. وی با شناختی عمیق از حسن نیت همیشگی ایران، از این آغوش استقبال کرد و بالاخره چند روز قبل مشتاقانه به دیدار مقتدای خویش شتافت و در کنار فرماندهان ارشد سپاه در حسینیه امام خمینی(ره) مورد تفقد ولی‌فقیه قرار گرفت. انتشار عکس او در کنار فرماندهان ارشد سپاه پیام‌هایی را به متجاوزان و بدخواهان منطقه مخابره کرد که تفاسیر آن در رسانه‌ها موجود است؛ اما در یک جمله می‌توان گفت خواب دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دو ملت به شدت آشفته شده است.
نتیجه‌گیری
پیش‌بینی می‌شود که سفر مقتدی‌ به تهران در کنار تحولات اخیر سوریه و دیدار دکتر بشار اسد، رئیس‌جمهور این کشور با رهبر معظم انقلاب ایران اسلامی، تقویت همکاری و اعلام حمایت‌های شجاعانه دبیرکل حزب‌الله لبنان و بیعت مجدد گروه‌های مقاومت فلسطین از جمهوری اسلامی ایران، زمینه‌ساز تشکیل تمدن جدید و جهانی اسلامی خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید