اذعان جهان به توانمند‌های ایران

در وضعیتی که جهان معطوف به مسائلی همچون مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ و یا تحولات سوریه، اوکراین و… است، اجلاس بین‌المجالس اسلامی به ریاست جمهوری اسلامی ایران در تهران برگزار شد. سران مجالس ۳۰ کشور اسلامی در کنار مقامات و نمایندگانی از سایر کشورهای اسلامی (۵۷ کشور اسلامی) در تهران گردهم آمدند تا به بررسی چالش‌ها و مشکلات جاری در جهان اسلام بپردازند. بر اساس مصوبات اعلام شده، ریاست مجالس کشورهای اسلامی از سودان به جمهوری اسلامی ایران واگذار شد که امری مهم برای دیپلماسی پارلمانی کشور است.
این نشست در کنار دستاوردهای کلان برای جهان اسلام و تأثیراتی که می‌تواند برای خروج کشورهای اسلامی از اوضاع نابسامان کنونی داشته باشد، ابعاد و نکات قابل‌توجهی دارد که کمتر مورد پردازش محافل رسانه‌ای قرار گرفته است و حتی کشورهای غربی به دنبال اهمیت‌زدایی از آن بوده‌اند.
اول؛ حضور سران مجالس و نمایندگان از ۵۷ کشور اسلامی در نشست تهران، نشانگر اعتماد‌ جهانی به ماهیت صلح‌آمیز و نقش موثر ایران در برقراری ثبات و امنیت جهانی است؛ نگرشی که نمود عینی آن را در برگزاری نشست سران جنبش عدم تعهد در ایران با ۱۱۸ عضو و واگذاری ریاست سه ساله آن به تهران در سال ۱۳۹۱ می‌توان مشاهده کرد. کشورهای غربی همواره با پروژه ایران‌هراسی تلاش کرده‌اند تا ایران را کشوری منزوی و حاشیه‌ای جلوه دهند. نشست تهران نشان داد که این ادعا، امری واهی است و کشورها با علاقه‌مندی برای توسعه روابط با ایران گام برداشته و بر لزوم این همگرایی تأکید کرده‌اند.
ثانی؛ غرب ادعا دارد که ایران نقش منفی در منطقه دارد و با وجود غرب باید با آن مقابله کرد، حال آنکه نکته بسیار مهم در این نشست، تأکید حاضران در آن، بر لزوم ایفای نقش فعال ایران در برقراری ثبات و امنیت در منطقه است که خود سندی بر واهی بودن ادعاهای ضد ایرانی غرب است. اجلاس تهران نشان داد که تهران محور اتحاد جهان اسلام و منطقه است که ابتکارات و طرح‌های آن می‌تواند ثبات و امنیت را بر منطقه حاکم سازد.
ثالث؛ نمایندگان پارلمان‌ها، یعنی نمایندگان ملت‌ها. بنابراین می‌توان گفت که مواضع حاضران در نشست تهران در بیان دیدگاه‌های همسو با دیدگاه‌های ایران از جمله در حوزه مبارزه با رژیم صهیونیستی و غرب و حمایت از سوریه و جبهه مقاومت، نشانگر جایگاه تفکرات مقاومتی ایران در جهان اسلام با ۵/۱ میلیارد جمعیت است؛ امری که برتری ایران بر آمریکا در حوزه دیپلماسی عمومی را آشکار می‌سازد. از بندهایی که همگان بر آن تأکید داشتند، مبارزه با رژیم صهیونیستی و حمایت از مقاومت بوده که دستاوردی بزرگ برای جمهوری اسلامی ایران است.
رابع؛ غرب تلاش دارد تا روابط با غرب را زمینه‌ساز رفع تحریم‌ها و حل چالش‌های اقتصادی ایران بداند نشان دهد حال آنکه نشست تهران نشان داد که جهان اسلام ازجمله در قالب روابط بین‌المجالس اسلامی، می‌تواند دارای توانایی‌های عظیمی برای حل چالش‌های اقتصادی کشور باشد. به عبارتی دیگر می‌توان گفت که دیپلماسی پارلمانی عرصه‌ای مهم در روابط جهانی و حل چالش‌های اقتصادی کشور و بی‌اثر ساختن تحریم‌ها است که مکملی برای فعالیت‌های دستگاه دیپلماسی کشور است.
نشست تهران و آشکارتر شدن توانمندی‌های عظیم ایران در معادلات جهانی می‌تواند نقطه قوتی برای بالا بردن قدرت چانه‌زنی گروه هسته‌ای در مذاکرات باشد به ویژه اینکه، از یک سو این نشست، واهی بودن ادعای انزوای ایران را بیش از پیش آشکار ساخت و از سوی دیگر، حاضران در این نشست به نمایندگی از ملت‌های خود به حمایت از حقوق هسته‌ای ایران و رد ادعاهای ضد ایرانی غرب پرداختند. توانایی‌ای که غرب با حاشیه‌سازی و پرداختن یک‌جانبه به مذاکرات ایران و غرب در وین و کم‌اهمیت‌سازی رسانه‌ای نشست بین‌المجالس اسلامی، به دنبال پنهان‌سازی آن بود و سعی کرد تا ارزش میزبانی ایران از این نشست بین‌المللی را کم ‌اهمیت جلوه دهد و آن را نشستی بدون دستاورد برای ملت ایران عنوان کند.
آنها چنین القا می‌کنند که رابطه با غرب، یعنی دیپلماسی فعال. حال آنکه، برگزاری نشست تهران و دیپلماسی پارلمانی، بخش قابل توجهی از دیپلماسی کشور است که می‌تواند به تحقق اهداف کشور در مقابله با تحرکات غرب و حتی بالا بردن قدرت چانه‌زنی ایران در مذاکرات هسته‌ای و حتی مقابله با تحریم‌ها منجر شود.

علی موحد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>