آیپک و ابطال ادعای آمریکا

نشست مشترک آمریکا و رژیم صهیونیستی موسوم به آیپک چندی پیش در حالی برگزار شد که طرفین تلاش کردند تا نگاهی واحد از خود به نمایش گذارند و چنان نشان دهند که دارای اهداف و نگاه‌های یکسانی در عرصه جهانی هستند. هر چند که برای حفظ ظاهر مقامات کاخ سفید ادعای لزوم صبوری صهیونیست‌ها در قبال تحولات جهانی را مطرح کردند ولی به‌واقع همچون گذشته بر پایبندی آمریکا بر تأمین امنیت و اهداف صهیونیست‌ها تأکید کردند.
نکته قابل توجه آنکه، نشست مذکور هر چند در ظاهر دستاوردهایی برای آمریکا و صهیونیست‌ها داشته، اما به اذعان جهانیان، این نشست در نهایت به یک رسوایی و شکست برای سران آمریکا در برابر افکار عمومی جهان مبدل شد.
اول آنکه، مواضع مقامات کاخ سفید و کنگره آمریکا در این نشست و تأکیدات آنها به همراهی با صهیونیست‌ها نشان داد که ادعای دیپلماسی آمریکا در قبال ایران امری واهی بوده و آنان همچنان در چارچوب مطالبات صهیونیست‌ها گام برمی‌دارند. آنها برای خوشایند صهیونیست‌ها حتی منافع ملی آمریکا را نیز نادیده گرفته و به موضع‌گیری ضد ایرانی برای جلب نظر صهیونیست‌ها و لابی آیپک پرداختند؛ اقدامی که نقابی دیگر از چهره ضد ایرانی سران آمریکا برداشت و نشان داد که تقابل‌های ادعایی میان کاخ سفید و کنگره بیشتر یک ادعای ظاهری در قالب «پلیس خوب و بد» است تا شاید بتوانند با این تحرکات، زیاده‌خواهی‌های خود را در قالب سیاست چماق و هویج به ملت ایران تحمیل کنند.
دوم آنکه، آمریکایی‌ها همواره بر این ادعایند که جامعه جهانی با سیاست‌های آمریکا در مقابل ایران همسو شده و توافقات صورت گرفته در ژنو نیز برگرفته از دیپلماسی آمریکایی و همسویی جهانی با آن است. نکته قابل توجه در قبال نشست آیپک آنکه، بسیاری از محافل رسانه‌ای سیاسی جهان و بخش اعظمی از افکار عمومی دنیا بر یک اصل تأکید دارند و آن اینکه، لابی صهیونیستی و عربی از جمله لابی آیپک در طول ۱۰ سال اخیر همواره مانع از به نتیجه رسیدن مذاکرات با ایران بوده است. آنها تأکید دارند که لابی آیپک با ایجاد شکاف در میان مقامات آمریکایی و هدایت واشنگتن به سمت دشمنی با ایران و برهم زدن توافقات جامعه جهانی با ایران، عامل ناکامی مذاکرات ۱۰ ساله هستند. آنها تأکید دارند که گرفتار بودن سران آمریکا در دستان لابی از جمله آیپک حتی موجب تضعیف موقعیت جهانی آمریکا شده است. اجماع جهانی اکنون حول یک محور است و آن لزوم مقابله سران آمریکا با لابی‌ها از جمله لابی آیپک است. برخلاف ادعای آمریکایی‌ها که می‌گویند جامعه جهانی با دیدگاه‌ها آنها همسو است، مواضع و کنش‌های جهانی به نشست آیپک نشان داد که نه تنها همراهی با آمریکا وجود ندارد، بلکه جهانیان به شدت مخالف سیاست‌های آمریکا هستند، چراکه سران آمریکا چشم به لابی‌هایی دوخته‌اند که مطالبه آنها تقابل و تخاصم با ایران است، حال آنکه جامعه جهانی بر لزوم همگرایی و رویکرد سازنده با ایران تأکید دارد.
جهانیان ضمن تأکید بر لزوم پذیرش حقوق هسته‌ای ایران، بهره‌گیری از ظرفیت‌های اقتصادی و منطقه‌ای ایران را نیز امری مهم برای حل بحران اقتصادی جهان و امنیت جهانی می‌دانند.کارنامه نشست کنونی آیپک را می‌توان در یک جمله خلاصه کرد و آن، رسوایی دیگر آمریکا در حوزه دیپلماسی در قبال ایران و عدم همسویی جهان با نگاه آمریکا است. نشست آیپک ابطال ادعاها و ظاهر‌سازی‌های دیپلماتیک آمریکا بود که مهر تأیید دیگری بر بی‌اعتمادی ایران به کاخ سفید است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به گفتگو بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>